Deutsch (DE-CH-AT)Italian - ItalyFrench (Fr)English (United Kingdom)
Italian language and culture centre, learn italian, live versilia and the tuscan style!
italian and art in tuscany.jpg
Dates and prices

 

ITALIAN COURSES PRICES



GROUP COURSES only on request*

Standard

1 week

9 lessons

€   85 per person

2 weeks

18 lessons

€ 160 per person

3 weeks

27 lessons

€ 235 per person

4 weeks

36 lessons

€ 300 per person


Conditions:

  • Groups of minimum 4 people.
  • Lessons are held 3 days a week, 3 hours per day.
  • This price doesn’t include the enrollment fee (see table below).

*They are organized only on request for foreign groups such as students on a study tour or associations enjoying a cultural stay, or if individual students of the same level request have lesson together.


Intensive

On request the hours can be increased.



INDIVIDUAL COURSES


In the classroom

1 hour lesson

1 person

€ 35

1 hour lesson

2 people

€ 50 as a pair / 25 per person

1 hour lesson

3 people

€ 60 for 3 p. /20 per person


Discounted prepaid packages of minimum 20 lessons (in the classroom)

20 hours lesson

1 person

€ 600

20 hours lesson

2 people *

€ 1000 as a pair / 500 per p.

20 hours lesson

3 people *

€ 1200 for 3 p. / 400 per person

* Save the enrollment fee by booking the 20 hours package!


At home (Pietrasanta)

1 hour lesson

1 person

€ 40

1 hour lesson

2 people

€ 60 as a pair / 30 per person

1 hour lesson

3 people

€ 72 for 3 p. / 24 per person


Discounted prepaid packages of minimum 20 lessons (at home)

20 hours lesson

1 person

€ 700

20 hours lesson

2 people *

€ 1200 as a pair / 600 per p.

20 hours lesson

3 people *

€ 1440 for 3 p. / 480 per person

* Save the enrollment fee by booking the 20 hours package!


At home (out of Pietrasanta – within 10 km)

1 hour lesson

1 person

€ 55

1 hour lesson

2 people

€ 76 as a pair / 38 per person

1 hour lesson

3 people

€ 96 for 3 p. / 32 per person


Discounted prepaid packages of minimum 20 lessons (at home- out of Pietrasanta)

20 hours lesson

1 person

€ 1000

20 hours lesson

2 people *

€ 1520 as a pair / 760 per p.

20 hours lesson

3 people *

€ 1920 for 3 p. / 640 per person

* Save the enrollment fee by booking the 20 hours package!


Conditions:

  • An individual lesson is for 1 to 3 people.
  • The days and the timetable are arranged with the teacher.
  • This price doesn’t include the enrollment fee (see table below).
  • Discounted packages are available only when the total amount of the course is payed in advance and the 20 lessons must be finished within one month.


 

SPECIAL COURSES

(Prices per person)


VERSILIA EASY ITALIAN AND COOKING

1 person

235 €   + 15 € enrollment fee

2 people

145 €   + 15 € enrollment fee

from 3 people

115 €   + 15 € enrollment fee


Description: 6 Italian lessons about gastronomy. 4 lessons in the classroom + 2 open air lessons.  Subjects: the main Tuscan and Versilia products. Some local recipes. Out of the classroom: tasting of local products (cold cuts, cheese, wine, pasta, honey...) at a restaurant, wine tasting at a wine cellar and visit of the vineyard. Duration: one week lessons, on 3 days, except for different requests.



VERSILIA EASY ITALIAN AND ART

1 person

185 € + 15 € enrollment fee

2 people

95 € + 15 € enrollment fee

from 3 people

65 € + 15 € enrollment fee


Description: 6 Italian lessons about art. 4 lessons in the classroom+  2 open air lessons.  Subjects: History and art in Pietrasanta and in Versilia. Marble, bronze and mosaic workmanship. Out of the classroom: visit of Pietrasanta, on the trail of Michelangelo. Visit of some art studios: marble studio, foundry, mosaic workshop. Duration: one week lessons, on 3 days, except for different requests.



VERSILIA MIX ART AND COOKING

1 person

205 €  + 15 € enrollment fee

2 people

130 €  + 15 € enrollment fee

from 3 people

110 €  + 15 € enrollment fee


Description: 6 Italian lessons about art and gastronomy. 3 lessons in the classroom +  3 open air lessons. Subjects: the town of Pietrasanta, the marble tradition, the main Tuscan and local cooking products. Out of the classroom: visit of Pietrasanta. Visit of the art studios (marble, bronze and mosaic). Tasting of local products (cold cuts, cheese, wine, pasta, honey...) at a restaurant. Duration: one week lessons on 3 days, except for different requests.



ITALIAN SONGS

1 person

180 €   + 15 € enrollment fee

2 people

100 €   + 15 € enrollment fee

from 3 people

80 €   + 15 € enrollment fee


Description: 6 Italian lessons about songs. We focus on some Italian music texts used for learning grammar,  idioms, history, traditions of our country. Duration: one week lessons on 3 days, except for different requests. An intermediate level is requested.



CARNIVAL TIME

Enjoy the Carnival of Viareggio by our courses: Italian lessons about Carnival and guided tour to the magic floats parade.

From 90 € per person (minimum 2 people). Children free.



Enrollment fee

From    1 to 10 lessons

€ 15 per person

From  11 to 20 lessons

€ 25 per person

From  21 lessons

€ 50 per person (valid for one year)

 

Conditions:

  • The enrollment fee must be payed at the same time of the course payment.
  • In case of cancellation with total or partial refund, the enrollment fee may be withheld by the Association as a refund of telephone, fax charges, special researches, training aid already done by the teacher (at the Association discretion).